Mały ogród jest wyzwaniem, które wymaga starannego przemyślenia każdego znajdującego się tam metra powierzchni. Zaprojektowanie go na niedużej działce może wydawać się trudne, ale przy odpowiednim podejściu da się zaplanować miejsce prawdziwego wypoczynku i relaksu. Pierwszą istotną kwestią jest powiększenie optyczne całej przestrzeni przez odpowiedni wybór elementów architektonicznych i roślin.
Sprawdzają się jasne kolory kwiatów oraz rośliny o drobniejszych liściach, jakie nie przytłaczają otoczenia. Dobrą opcją jest również użycie pnących roślin na jakiś konstrukcjach pionowych, nie zajmują one dużo przy ziemi, a mogą stworzyć wypełnienie zielenią ściany dające poczucie prywatności. Następną ważną rzeczą jest funkcjonalny podział przestrzeni.
Na terenie małego ogrodu można wydzielić strefy odpoczynku i rekreacji, pamiętając przy tym o komunikacyjnych ścieżkach. Można to osiągnąć przy pomocy różnych nawierzchni albo niskich żywopłotów, jakie nie zabierają zbyt dużo miejsca. Taras czy niewielkie patio posłużyć może jako wydłużenie domowej przestrzeni wypoczynkowej, a dodatkowo optycznie powiększa ogród. Trzecim kluczowym aspektem jest wielofunkcyjność elementów ogrodowych.
Ogrodowa ławka może być jednocześnie skrzynką na zestaw narzędzi, a doniczki z ziołami stanowić mogą naturalne ogrodzenie tarasu. Warto też pomyśleć o małej architekturze ogrodowej, takiej jak ażurowe ścianki, lustra czy pergole. Projektowanie ogrodów w małej skali będzie wymagało dość kreatywnego podejścia, ale jeżeli zostanie to dobrze zrobione, to efekty mogą być naprawdę ciekawe.
+Tekst Sponsorowany+